Leczenie bruksizmu
- zgrzytania zębami
Slider

 

Leczenie bruksizmu (zgrzytanie zębami, przerost mięśni żwaczy)

Bruksizm tzw. ciągłe zgrzytanie zębami i ich mimowolne zaciskanie  jest to nadmierna oraz mimowolna aktywność mięśni żwaczy. Przypadłość ta ma dwie postacie- pierwsza występuje w trakcie snu, natomiast druga w czasie  tak zwanego czuwania, czyli w środku dnia. W trakcie okresu czuwania pacjent kontroluje zgrzytanie zębów, natomiast w trakcie nocy jest ono nieświadome. Szacuje się, że przypadłość ta dotyka 8-20% populacji.

 

Przyczyny

Do najczęstszych przyczyntego schorzenia należą:

niska odporność na stres,

obecność pasożytów w organizmie,

uwarunkowania genetyczne,

zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych,

epilepsja,

nerwice, samotność, dpresja oraz  przemęczenie,

owsica,

wady zgryzu,

choroby,

zespół Parkinsona,

urazy głowy przebyte w przeszłości,

krwotoki do mózgu,

tężec.

 

Skutki

Bruksizm ma ma szereg skutków ubocznych zdrowotnych i estetycznych. Nieleczony prowadzi między innymi do:

ścierania szkliwa oraz koron zębowych,

uszkodzeń dziąseł,

bólu głowy czy nawet migreny,

bóle karku, pleców,

asymetrii w pracy mięśni żwaczy,

zaburzenia równowagi czy problemy ze słuchem,

asymetrii w pracy mięśni żwaczy,

“twarz kwadratowa”, czyli twarz poszerzona w dolnej partii ze  zmienionym owalem,

odkrywania korzeni zębów,

uszkodzeń dziąseł,

stanów zapalnych i zmian zwyrodnieniowych w obrębie stawów skroniowo- żuchwowych,

zaburzenia równowagi czy problemy ze słuchem,

bóle karku, pleców,

rozchwiania zębów w szczęce.

 .

Sposoby leczenia bruksizmu

Bruksizmu w zależności od stopnia zaawansowania leczy się na dwa sposoby. Pierwszym z nich jest zastosowanie szyny relaksacyjnej zakładanej na zęby (przezroczyste nakładki), jednak bardzo często okazują się one niewystarczające. W takim wypadku zalecane jest wykonanie zabiegu z Toksyną Botuinową typu A.

Szyna relaksacyjna

Zgrzytanie zębami

Szyna relaksacyjna jest to przezroczysta nakładka na zęby, która uniemożliwia tarcie się dolnych zębów o górne. Jest ona wykonana przez stomatologa na zamówienie po pobraniu wycisku uzębienia. Nakładka powinna być zakładana przez pacjenta na zęby dolne lub górne. Metoda ta nie zawsze daje pełne ustąpienie objawów. W takiej sytuacji zalecane jest wykonanie zabiegu podania Toksyny Botuinowej typu A.

Zapraszamy na wykonanie szyny relaksacyjnej do Centrum Stomatologicznego Curodental

Umów się na wizytę

 

Toksyna Botulinowa typu A (botox)

Zgrzytanie zębami

Zabieg podania botoxu w leczeniu bruksizmu może być traktowany jako metoda samodzielna lub może być wspierane zastosowaniem szyny relaksacyjnej. Toksyna botulinowa (botox) jest lekiem wykorzystywanym przy leczeniu nadpotliwości, uporczywych migren, a także redukcji zmarszczek. Doskonale  zwalcza również zgrzytanie zębami.

Jak działa botox na bruksizm?

Botox czasowo blokuje przepływ impulsunerwowego z mózgu do mięśnia żwacza. Dzięki temu, zmniejsza się napięciemięśniowe, a mięśnie szczęk się rozluźniają . Po pewnym czasie znika objawzgrzytania zębami. Wstrzyknięcie botoxu nie ma wpływu na mimikę twarzy lubnarząd żucia.

Przebieg zabiegu

Zabieg poprzedzony jest wywiademz pacjentem przeprowadzonym przez lekarza medycyny estetycznej. Ma to na celu wyeliminowanieryzyka z tytułu ewentualnych przeciwwskazań do zabiegu. Następnie lekarz dopasowujeodpowiednią dawkę botoxu, w zależności od celu zabiegu oraz indywidualnych potrzebpajeta. Następnie w wyznaczone wcześniej miejsca  za pomocą cienkiej igły podana zostaje ToksynaBotulinowa typu A. Cały zabieg twa około 15 minut i jest praktycznie  bezbolesny, Nie wymaga znieczulenia.

Wskazania pozabiegowe

Zgrzytanie zębami

Zabieg leczenia zgrzytania zębami poprzez zastosowanie botoxu jest bardzo bezpieczny, dlatego nie wymaga specjalnego okresu rekonwalescencji. Praktycznie po wykonaniu procedury pacjent może wrócić do swoich codziennych czynności. Niemniej jednak przez 24 godziny po wykonaniu zabiegu zaleca się zaniechać aktywności fizycznej i powstrzymać się od spożywania alkoholu. Dodatkowo przez 2 tygodnie od dnia zastosowania zastrzyków z toksyny botulinowej zaleca się nie korzystać z sauny, soarium, zabiegów wykorzystujących fale radiowe, głęboką podczerwień czy zabiegów laserowych.

Efekty

Efekty zastosowania toksyny botulinowej widoczne są już po tygodniu i trwają od 4 do 6 miesięcy. Po upływie tego czasu zabieg należy wykonać ponownie. Po 2 leniej terapii pacjent może odczuwać poprawę i zmniejszenie objawów bólowych i reakcję zgrzytania zębami. Dodatkowym efektem leczenia jest zauważalna zmiana konturu twarzy na bardziej owalny. Twarz staje się bardziej smukła i szczuplejsza.

 

Przeciwwskazania do zabiegu z użyciem botoxu

ciąża,

okres karmienia piersią,

przyjmowanie antybiotyków,

aktywna infekcja skórna w miejscu zabiegu,

zdiagnozowane stosowanie leków antykoagulacyjnych (m.in.aspiryna),

zaburzenia przewodnictwa nerwowo-mięśniowego (miastenia gravis, zespół Lamberta Eatona),

nadwrażliwość na składniki preparatu,

zaburzenia krzepnięcia krwi,

grypa, przeziębienie, gorączka,

aktywna infekcja skórna w miejscu zabiegu,

leki immunosupresyjne.

 

Masz pytania? Skontaktuj się z nami!

Skontaktuj się z nami

Zapraszamy do Medi Perfection!

English