BOTOX – SKUTECZNY SPOSÓB NA
WALKĘ Z PRZEWLEKŁĄ MIGRENĄ
Slider

 

Leczenie migreny botoxem

Migrena jest bardzo przykrą dolegliwością, która utrudnia pacjentom życie codzienne, znacząco pogarszając jego jakość. Jest to niebywale ostry, pusujący, przeważnie jednostronny ból głowy, trwający od kilku minut do nawet  2 dni. Na bóle migrenowe choruje ok.18% kobiet i 8% mężczyzn. Według najnowszych badań jednym ze skutecznych sposobów pozbycia się migreny jest wstrzykiwanie toksyny botulinowej typu A  (botox) przez lekarzy specjalistów. Zabieg z użyciem botoxu ma o wiele wyższą skuteczność od stosowanych dotychczas leków profilaktycznych i jest skuteczne u około 80% chorych.

Botox (toksyna botulinowa), to wytwarzany przez bakterie z rodzaju Clostridium botulinum jad kiełbasiany. W medycynie wykorzystywana jest Toksyna Botulinowa typu A. Dzięki swojej skuteczności na podstawie badan została zarejestrowana jako lek do leczenia migreny przewlekłej.

 

Jak działa botox w leczeniu migreny

Mechanizm działania botoxu polega na blokowaniu przekaźnictwa nerwowo-mięśniowego na poziomie połączenia nerwów i mięśni, dzięki temu zmniejsza się zdolność mięśni do skurczu, ponieważ zostają one porażone.  Toksyna botulinowa ma działanie rozluźniające i przeciwbólowe.

 

Kwalifikacja do leczenie migreny botoxem

Przed zabiegiem konieczne jest odbycie wizyty kwalifikacyjnej, na której lekarz przeprowadza wywiad i badanie fizykalne oraz ustali częstość, rodzaj i lokalizację bólu głowy. Ważnym jej elementem jest również wszelkich wszelkich przeciwwskazań do terapii botoxem. Od razu po zakwalifikowaniu pacjent może podjąć decyzję o wykonaniu zabiegu.

 

Efekty

Leczenie migreny Toksyną Botulinową typu A jest barodz skuteczne. Pierwsze efekty odczuwalne są już po tygodniu od wykonania zabiegu, jednak całkowicie dolegliwości związane z migreną ustają po 2 tygodniach. Efekt utrzymuje się od 4 do 6 miesięcy, co oznacza, że jest długotrwały, ale nie permanentny.

 

Opis zabiegu

Leczenie migreny botoxem

Zabieg trwa około 20 minut,  w pierwszej kolejności lekarz określa, które partie mięśni głowy uciskają, ugniatają lub w inny sposób drażnią nerwy odpowiedzialne za migrenę. Następnie odpowiednie dawki Toksyny Botulinwej typu A wstrzykiwane są wybranych partii mięśni w okolicach głowy, szyi które w ten sposób są blokowane i rozluźniane.  W trakcie zabiegu wykonywane jest około 31 wstrzyknięć. Punkty, w które podawany jest preparat są tak ustalone, aby objąć całą głowę i wszystkie zakończenia nerwowe, które przenoszą sygnał do wnętrza czaszki, czyli tam, gdzie powstaje ból. Jeżeli bóle głowy są wyjątkowo ciężkie w jakimś określonym obszarze, lekarz może w tym miejscu podać do 8 wstrzyknięć więcej.

 

Metoda leczenia botoxem jest bardzo bezpieczna i nie wywołuje ona skutków ubocznych, występujące często przy terapiach farmakologicznych. Zabieg nie wywołuje upośledzenia ruchomości głównych grup mięśniowych, więc nie trzeba się obawiać o ich unieruchomienie.

Zaleca się powtórzenie zabiegu po 12 i 24 tygodniach ponieważ pełny schemat leczenia to seria 3 zabiegów w odstępie 12 tygodni.

 

Przeciwwskazania do zabiegu

Zabieg leczenia migreny botoxem nie może być stosowany uwszystkich. Przeciwwskazaniami do przeprowadzenia procedury są:

ciąża i okres karmienia piersią,

zaburzenia przewodnictwa nerwowo-mięśniowego,

nadwrażliwość na kompleks toksyny lub jakikolwiek inny składnik leku,

przewlekłe poważne choroby układu sercowo-naczyniowego (nadciśnienie tętnicze, choroba niedokrwienna serca, niewydolność serca),

 

schorzenia neurologiczne objawiającym się osłabieniem siły mięśniowej,

nadwrażliwość na kompleks toksyny lub jakikolwiek inny składnik leku,

stan zapalny w miejscu podania leku,

aktywna choroba nowotworowa,

choroby autoimmunologiczne.

Masz pytania? Skontaktuj się z nami!

Skontaktuj się z nami

Zapraszamy do Medi Perfection!

English