Leczenie uśmiechu dziąsłowego (gummy smile)
Slider

 

Leczenie uśmiechu dziąsłowego (gummy smile)

Uśmiech dziąsłowy (gummy smile) to wada, która staje się widoczna w chwili, gdy się uśmiechamy. Jest to problem estetyczny i źródło kompleksów wielu osób. Dotknięta nią osoba najczęściej próbuje kontrolować swój uśmiech, nie mogąc się nim w pełni cieszyć. Na szczęście medycyna estetyczna oraz stomatologia oferuje wiele skutecznych zabiegów redukujących tę wstydliwą dolegliwość.

Czym jest uśmiech dziąsłowy?

Botox

Uśmiech dziąsłowy  to zaburzenie polegające na nadmiernym odsłanianiu dziąseł w trakcie uśmiechania się. Przez to zęby wydają się optycznie mniejsze lub wręcz niekształtne, a uśmiech czasami mniej atrakcyjny.  W prawidłowym uśmiechu górna warga odsłania nie więcej niż 2-3 mm dziąsła. W uśmiechu dziąsłowym dysproporcja między strefą białą, a strefą czerwoną  jest zaburzona przez co odsłania się zbyt wiele nieestetycznego dziąsła.

Wiele przypadków uśmiechu dziąsłowego jest spowodowanych  nadreaktywnościmięśnia dźwigacza wargi górnej, mięśnia dźwigacza wargi górnej i skrzydłanosa, mięśnia jarzmowego mniejszego oraz mięśnia obniżającego przegrodęnosa.

 

Gummy smile – przyczyny uśmiechu dziąsłowego

Przyczyn powstania uśmiechu dziąsłowego może być kilka;

wada genetyczna,

nadreaktywnością mięśni mimicznych,

wady ortodontyczne,

zbyt krótką lub nadaktywną górną wargę,

opóźnione wyrzynanie zębów,

wady samego zgryzu lub spóźnione wyrzynanie się zębów,

nadmierny wzrost kości szczęki,

bruksizm.

 

 Leczenie uśmiechu dziąsłowego

Niezależnie od przyczyn powodujących uśmiech dziąsłowy można go skorygować, dzięki najnowocześniejszym metodom. Sposób leczenia jest uzależniony od przyczyny jego powstania. Uśmiech dziąsłowy można skorygować między innymi dzięki leczeniu ortodontycznemu, zabiegowi chirurgicznemu lub poprzez zastosowanie medycyny estetycznej.

 

Leczenie uśmiechu dziąsłowego aparatem ortodontycznym

Jedną z bardziej popularnych metod leczenia uśmiech dziąsłowego jest aparat ortodontyczny. Sprawdza się on szczególnie dobrze u młodych ludzi, natomiast u osób starszych bardzo często trzeba dodatkowo się poddać zabiegowi leczenia uśmiechu dziąsłowego za pomocą botoxu.

W wielu przypadkach leczenie ortodontyczne okazuje się bardzo skuteczne, pozwala ono na korekcję zgryzu i poprawę estetyki uśmiechu, jednak te zmiany nie zachodzą od razu.

 

Leczenie chirurgiczne uśmiechu dziąsłowego

Leczenie chirurgiczne uśmiechu dziąsłowego jest najbardziej inwazyjnąmetodą. Polega ono na wycięciu dziąsła wzdłuż jego brzegu, dzięki temu odsłonięte zostaną korony zębowe. Naktóre, następnie zakładane są porcelanowe licówki. Drugim sposobem jestpodcięcie wędzidełka. Metoda ta  jestpolecana pacjentom, u których jest ono przerośnięte lub zbyt nisko osadzone. Dziękitemu, górna warga nieco opada.

 

Leczenie uśmiechu dziąsłowego botoxem

Leczenie uśmiechu dziąsłowego za pomocą botoxu jest zabiegiem nieinwazyjnym, który sprawdza się u większości pacjentów. Metoda ta przeznaczona jest głównie dla osób, u których przyczyną uśmiechu dziąsłowego jest nadreaktywny mięsień unoszący górną wargę.

Zabieg trwa około 10-15 minut i polega na ostrzyknięciu okolic  górnej wargi oraz skrzydełek nosa Toksyną Botulinową typu A. Dzięki temu, dochodzi do zablokowania połączeń nerwowo-mięśniowych oraz rozluźnienia mięśni podtrzymujących górną wargę, a w konsekwencji tego zabokowania jego możliwości kurczenia się.

Zabieg jest bezpieczny i małoinwazyjny, mogą się mu poddawać osoby w każdym wieku, niezależnie od płci. Nie wymaga on od pacjenta specjalnego przygotowania, ani późniejszej rekonwalescencj. Dodatkową korzyścią wynikająca z użycia botoxu jest wyraźna poprawa linii ust, przez co nabierają one jędrności, krągłości i wydają się bardziej kształtne.

Efekt zabiegu zaczynają pojawiać się bardzo stopniowo w ciągu4-7 dni i utrzymują się nawet przez 3-6 miesięcy. Czas utrzymywania się efektówzależy od indywidualnej zdolności pacjenta do regeneracji włókiennerwowych.

 

Przeciwwskazania

ciąża,

rozpoczęta kuracja antybiotykowa,

zaburzenia przewodnictwa nerwowo-mięśniowego (zespół Lamberta Eatona, miastenia gravis),

grypa lub przeziębienie,

alergia na toksynę botulinową,

karmienie piersią,

zaburzenia krzepnięcia krwi,

czynne choroby autoimmunologiczne,

grypa lub przeziębienie,

czynne choroby autoimmunologiczne.

stosowanie leków antykoagulacyjnych,

 

Masz pytania? Skontaktuj się z nami!

Umów się na wizytę

Zapraszamy do Medi Perfection!

English